W czym mogą pomóc konsultacje z psychologiem?

Wizyta u psychologa (http://www.grzegorzkurowski.pl) nie jest w obecnych czasach niczym dziwnym. Lekarze od lat alarmują o tym, że zdrowie psychiczne współczesnych ludzi jest zagrożone. Głównie za sprawą długotrwałego, przewlekłego stresu, rozerwania tradycyjnych relacji społecznych, jak również braku dbałości o siebie.

Stan psychiczny człowieka jest bardzo istotny

Tylko nieliczni ludzie rozumieją, że psychika jest równie ważna co ciało. Jeszcze mniejsza grupa dba o nią i stara się zachować równowagę emocjonalną nawet w skrajnych warunkach. Takie osoby rozumieją, że psycholog czasami się przydaje. Jego gabinet to miejsce, w którym można się wygadać, powiedzieć o swoich problemach czy wątpliwościach. Oczywiście próżno oczekiwać od takiego specjalisty podania rozwiązania na tacy. Na ogół jednak już samo wyrzucenie z siebie zmartwień i powiedzenie ich na głos bardzo pomaga.

Kto najczęściej odwiedza psychologa?

Do psychologa przychodzą bardzo różni ludzie. Niektórzy mają zupełnie powszechne, żeby nie powiedzieć normalne problemy. Co ciekawe jednak to właśnie im zdarza się odczuwać z tego tytułu największe zażenowanie. Tymczasem pacjenci o bardziej unikatowych problemach nie mają aż takich oporów przed mówieniem o nich. Nie jest to może reguła, ale na pewno często obserwowane zjawisko.

Czy konsultacje zawsze pomagają?

Konsultacje psychologiczne mają za zadanie pomóc każdemu. Czy zawsze się to udaje? Na pewno nie. Wielu specjalistów z tej dziedziny zmaga się nawet z szybko następującym wypaleniem zawodowym. Jego źródeł należy wypatrywać między innymi właśnie w poczuciu bezradności w obliczu problemów innych ludzi.

Psycholog stara się im pomóc, ale nie zawsze widzi wyraźne rezultaty swojej pracy. Czasami pacjenci rezygnują z terapii, więc nie wiadomo, czy i w jakim stopniu udało im się pomóc. Bywa i tak, że mimo miesięcy, a nawet lat wspólnych spotkań wciąż nie osiąga się zamierzonych efektów.

To może frustrować. W niektórych przypadkach lekarze szukają także pomocy dla siebie i sami wybierają się na terapię.

To że skończyło się studia związane ze zdrowiem psychicznym, bynajmniej nie oznacza, że łatwo jest złapać dystans do swoich problemów i poradzić sobie z nimi na własną rękę.

Wiele osób intuicyjnie czuje, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Nie są jednak przekonani, w czym mogą pomóc konsultacje u psychologa?

W takiej sytuacji warto zajrzeć na stronę internetową wybranej poradni czy prywatnej praktyki. To właśnie tam wielu specjalistów dzieli się swoim doświadczeniem, opisuje własne codzienne obowiązki i przedstawia swoją specjalizację. Zawsze też dobrym pomysłem jest umówienie się chociażby na jedną wizytę. Być może nie wniesie ona do życia pacjenta żadnej większej wartości.

Jednak warto przynajmniej spróbować. Z reguły szybko okazuje się, że terapia w jakimś stopniu pomaga porządkować swoje życie, głównie poprzez wskazanie źródła problemu oraz podjęcie prób jego rozwiązania. Jeżeli alternatywą jest trwanie w aktualnej, niezbyt dobrej sytuacji, jakakolwiek próba zmiany jest czymś, w co dobrze jest się zaangażować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *