W czym pomaga psychoterapia indywidualna?

Czym jest psychoterapia indywidualna? Najprościej powiedzieć, że jest to bezpośredni, osobisty (w „cztery oczy”), jakby przyjacielski kontakt pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. Z drugiej strony można powiedzieć, że jest to odwrotność psychoterapii grupowej.

pacjent na psychoterapii

Dlaczego warto?

Dlaczego czasem warto wybrać się na psychoterapię tego typu? Otóż pomaga ona wejść w historię naszego życia, naszych doświadczeń i problemów do tego stopnia, że możliwe będzie skonfrontowanie się z naszymi postawami wewnętrznymi – tj. ze sposobem zachowania się w konkretnych sytuacjach – i wyeliminowanie z tych postaw patologii. Czasami bowiem psychika ludzka ukrywa różne lęki, obawy czy urazy bardzo głęboko, wpływając na całe zachowanie człowieka, a jednocześnie nie pokazując powodów tegoż zachowania.

Aby psychoterapia była skuteczna, pacjent będzie musiał przejść przez kilka etapów leczenia, następujących po sobie wraz z każdą kolejną sesją. I tak pierwszym etapem jest w ogóle skonfrontowanie się z relacją z psychoterapeutą. Są pacjenci, którzy na początku rozmówcę odrzucają, a są tacy, którzy już na pierwszym spotkaniu szeroko się na niego otwierają. Etap ten może więc trwać albo długo, albo krótko.

Gdy już zostaną pokonane opory i rozładowane wszelkie niesnaski, napięcia, można przejść do zgłębienia samoświadomości. Pacjent zaczyna poznawać swoje postawy wewnętrzne, swoje emocje, słowem: zaczyna poznawać samego siebie. I właśnie tu zaczyna się właściwe leczenie.

Wola pacjenta to klucz do wyleczenia

Powyższe informacje są oczywiście pewnym uogólnieniem, ponieważ to, jak wygląda psychoterapia indywidualna, zależy w dużej mierze od pacjenta, a dokładniej:

  • od jego temperamentu;
  • od tego, czy wierzy w wyleczenie, czy wręcz przeciwnie;
  • od jego intelektu;
  • od jego otwartości się na psychoterapeutę, obejmującej również gotowość do mówienia o swoich najpoważniejszych sprawach.

Dużą kontrowersją jest zagadnienie psychoterapii długotrwałej – może ona bowiem uzależnić pacjenta od psychoterapeuty, spowodować pewną patologiczną relację, w związku z czym pacjent nie będzie w stanie czerpać pociechy z niczego, jak właśnie z tych spotkań. To oczywiście duże wyzwanie dla samego psychoterapeuty, który nie powinien doprowadzić w ogóle do takiej sytuacji.

Podsumowując

Jeszcze raz więc: w czym pomaga psychoterapia indywidualna? Przede wszystkim w odkryciu mechanizmów rządzących naszymi postawami wewnętrznymi i w wyeliminowaniu z tych postaw elementów patologicznych. Z drugiej strony należy mieć na uwadze ryzyko uzależnienia się od relacji z psychoterapeutą. W takim świetle nasuwa się też jeszcze jedno pytanie: jak znaleźć takiego psychoterapeutę, który nam pomoże i od którego się nie uzależnimy? Otóż najlepiej szukać kogoś wykwalifikowanego, po odpowiednich studiach (np. z zakresu psychologii czy pedagogiki), z odpowiednimi szkoleniami, z wieloletnim doświadczeniem, będącego członkiem jakiegoś towarzystwa psychoterapeutycznego i oczywiście budzącego nasze zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *